Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 15:01 Bu haber 1183 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erken Emeklilik İsyanı!
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin en çok konuşulan konularından olan erken emeklilik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erken Emeklilik İsyanı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı da gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Konuşmasında, erken emeklilik tartışmalarına da değinerek sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için, sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşa bakıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1999’daki değişiklikten sonra emeklilik için hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısının yanında kademeli olarak yaş şartının da getirildiğini hatırlattı.

 

"SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİMİZ FELAKETE İTİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

 

‘Emeklilikte yaşa takılanlar’ başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde de bu uygulamanın olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatta bu başlık altında bir de dernek kurulmuş durumda. Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi, tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının en büyük ispatıdır” diye ekledi.

 

İlgili derneğin başında olan ve 1992’de sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemine dâhil olan kişinin, eski sistemin devam etmesi halinde 2012’de 38 yaşında iken emekli olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaş uygulaması dolayısıyla bu kişinin 2022 yılında, 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacağını kaydetti.

 

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK"

 

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emekli olmaya imkân sağlayan bir uygulamanın olmadığını vurgulayarak, “20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi, 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna dünyada hiçbir sosyal güvenlik sisteminin dayanamayacağını söyledi.

 

"30 YIL SİSTEMDE KALINACAK"

 

Erken emeklilik konusunda değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40’lı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardı. Ama bugün ülkemizde ortalama insan ömrü 78’i geride bıraktı. Bırakınız, 38’i, 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi, yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir." diye konuştu.

 

"MEVCUT DURUMDA DAHİ SİSTEMİMİZ İÇLER ACISI"

 

Emeklilik konusunda Avrupa'dan örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 65’tir. Türkiye, kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor. Ülkemizde ortalama sigortalılık süresi 26 yıl iken, emeklilikte geçen ömür 27 ile 31 yıl arasındadır. Avrupa’da sigortalılık ortalama süresi 35 yıl iken, emeklilikte geçen süre de genellikle 20 yılın altındadır. Ülkemizde bir emekli, tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi altı yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Görüldüğü üzere, mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısı bir hâldedir.” ifadelerini kullandı.

 

"6.3 MİLYON EMEKLİ VAR"

 

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak anılan grupta 6,3 milyon kişinin bulunduğuna ve bunların 1 milyona yakının devlet memuru olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu teklifin ülkeye yıllık ilave maliyetinin 26 milyar lira olduğunu, erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakamın 750 milyar lirayı bulduğunu aktardı. 

 

"BÖYLE BİR YÜKÜ MİLLETİMİZİN SIRTINA YÜKLEYEMEYİZ"

 

Erken emekliliğin ülkenin sırtına ağır bir yük yükleyeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına, ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı diye ben bunu milletime soruyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, Erken, Emeklilik, İsyanı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı