Haber Detayı
18 Ekim 2018 - Perşembe 22:14 Bu haber 1712 kez okundu
 
Duayen Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler Hayatını Kaybetti
Türkiye'nin duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler, yoğun bakıma alındığı özel hastanede hayatını kaybetti.
GÜNDEM Haberi
Duayen Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler Hayatını Kaybetti

Türkiye'nin en ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, hayatını kaybetti. Rahatsızlanan ünlü sanatçı kaldırıldığı özel hastanede yaşama gözlerini yumdu.

 

ARA GÜLER KİMDİR?

 

 

16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. Lise yıllarında film stüdyolarında sinemacılığın her dalında uğraş verirken Muhsin Ertuğrul'un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak gibi hayali vardı.

 

1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. Bununla birlikte İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etmeyi sürdürdü.

 

1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevi yaptı. 1954'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak görev yaptı.

 

1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı'na dahil oldu ve İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antalojisi" onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak kabul etti. Aynı yıl içinde ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak dahil edildi.

 

1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" ünvanına sahip oldu. İsviçre'de yayınlanan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan "Young Turkey" adlı yapıtında fotoğrafları yer aldı.1967'de Japonya'da çıkan "Photography of the World" antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı kullanıldı. 1967'de Kanada'da açılan "İnsanların Dünyasına Bakışlar" sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen "Renkli Fotoğrafğın On Ustası" adlı sergide; aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları fotoğraf severlerle bulıştu. 1970'de "Türkei" isimli fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve sanat tarihi alanlarındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. 1971'de Lord Kinross'un "Hagia-Sophia" (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekmeyi başardı.

 

Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan "Picasso Metamorphose et unite" isimli kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı. 1972'de Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açıldı.1975'de ABD'ne çağırıldı ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra "Yaratıcı Amerikalılar" adlı sergisini dünyanın birçok kentinde fotoğraf severlerle buluştu. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan "Kahramanın Sonu" isimli bir belgesel film çekti.1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Foto Muhabirliği" dalındaki birincilik ödülünü layık görüldü.

 

1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı "Fotoğraflar" isimli kitabında basıldı.1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın kaleme aldığı "Mimar Sinan" kitabını fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de "Institute of Turkish Studies" tarafından Ingilizce olarak basıldı. 1989'da "Ara Güler'in Sinemacıları" isimli kitabı basıldı.

 

1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) "The Sixth Continent" isimli kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar gerçekleştirdi ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya ilan etti. Ismet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü isimle röportajlar gerçekleştirdi ve fotoğraflarını çekti. Bunlardan en ünlüsü ise fotografcılara poz vermeyen Picasso röportajı idi.Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de "Sinan, Architect of Soliman the Magnificent" isimli kitabı yayımlandı. Aynı yıl "Living in Turkey" isimli kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur'da "Turkish Style" başlığıyla, Fransa'da "Demeures Ottomanes de Turquie" ismiyle yayımlandı.1994'de "Eski İstanbul Anıları", 1995'de "Bir Devir Böyle Geçti", "Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü" fotoğraf kitapları yayınlandı. Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda da bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergilenmeyi sürdürüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Duayen, Fotoğraf, Sanatçısı, Ara, Güler, Hayatını, Kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı