Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 22:53 Bu haber 979 kez okundu
 
Rahip Brunson Kaçıyor Mu?
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın hükümle birlikte serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanlığından açıklama geldi.
GÜNDEM Haberi
Rahip Brunson Kaçıyor Mu?

Terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla İzmir'de davası görülen  ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasıyla mahkum edilip serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanlığından konuyla ilgili açıklama geldi. 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, rahip Brunson'ın hükümle serbest bıraklımasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Fahrettin Altun yaptığı açıklamada, "Bugün rahip Andrew Brunson hakkında verilen Türk mahkemelerince verilen kararla Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğu, Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğu anlaşılmıştır." ifadelerine yer verdi.

 

Türkiye'de verilen bağımsız yargı mücadelesine dikkat çeken Fahrettin Altun, "Ne yazık ki bir süredir Türkiye'nin bağımsız yargısı Amerikan yönetimince baskı altına alınmaya çalışılmış, ve ülkemiz çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakılmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta Türkiye'nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini belirtmiştir. Bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vesayet altına alınamayacağını, Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması gerektiğini vurgulamıştır." ifadelerini kullandı. 

 

Türk mahkemelerinin bağımsız olduğunun altını çizen Altun, şunları kaydetti:

 

" ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha şunu hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz. Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır."

 

BRUNSON ABD'YE GİDİYOR

 

Tahliyenin ardından Alsancak'ta bulunan evine geçen rahip Brunson, ABD'ye gitmek için hazırlık yapmaya başladı. Amerikalı rahip Andrew Brunson'ın askeri uçakla ABD'ye gitmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: andrew brunson, andrew craig brunson, rahip brunson, brunson, fahrettin altun, cumhurbaşkanlığı iletişim başkanı fahrettin altun, abd brunson, Donald Trump brunson
Yorumlar
Haber Yazılımı